20 lat Proklamacji Europa Miasto Zgorzelec – Görlitz

prof. Józef Tischner powiedział : „Dialog to budowanie wzajemności.”

Myśląc o dialogu wielokulturowym nie myślimy o rezygnacji z własnych przekonań czy utracie własnej tożsamości, ale o dialogu jako cennym źródle  wiedzy o wartościach innych kultur, a także o sobie samym i naszej tradycji kulturowej.

Takie podejście do dialogu przyświecało kobietom ze Zgorzelca i  Görlitz które 25 lat temu podjęły wspólne działania, aby początkowo tylko dla siebie, a z czasem dla szerszej społeczności obu narodów budować  różnorodne platformy porozumienia.

To właśnie siła kobiet  ze Zgorzelca i Görlitz sprawiła, że Hanna Ilnicka, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Zgorzelec w latach 1994-1998 z wielką determinacją, pomimo wielu barier politycznych, pracowała nad koncepcją strukturalną współpracy Zgorzelca i Görlitz, zwieńczoną Proklamacją Europa Miasto Zgorzelec – Görlitz

 

To, co wydaje się normalne i oczywiste, ponad 20 lat temu wymagało wielu działań, pracy i dalekowzrocznego spojrzenia.

Dzisiaj miasta w wielu obszarach na co dzień współpracują z sobą.Pomagają sobie w wielu działaniach, traktując prawdziwie jak partnerzy na rzecz mieszkańców obu miast.

Czymś codziennym stało się, że mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz  pozdrawiają się, spotykając  na spacerze, koncercie , wycieczce czy w kawiarni.

Stowarzyszenie Interclub Femina w roku 2015 za działalność na rzecz mieszkańców  otrzymało Medal  Europa – Miasta Zgorzelec/ Görlitz. Wiele osób i instytucji stało się laureatami tego honorowego wyróżnienia. Gratulujemy i cieszymy się na każdą nową nominację.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *