Na nowym wśród swoich

To temat naszego kolejnego spotkania.

Stowarzyszenie Interclub Femina zorganizowało kolejne, polsko-niemieckie wyjście do Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu na wystawę „Na nowym wśród obcych”, aby wspólnie z koleżankami z Görlitz zobaczyć, jak przekształcało się przedwojenne Przedmieście Nyskie w Görlitz na Przedmieście Nyskie w Zgorzelcu.

Dla obu stron było to emocjonalne przeżycie. Niektóre nasze koleżanki Niemki pamiętały z dzieciństwa, inne z opowiadań rodziców, jak to miejsce wyglądało przed 1945 rokiem. Z kolei dla mieszkanek  Zgorzelca to ciekawe przypomnienie miejsc i sytuacji, które również znają z osobistych i rodzinnych doświadczeń.

Jak zmieniły się relacje pomiędzy Polakami i Niemcami od tamtego czasu ? Czy dzisiaj Przedmieście Nyskie jest dla naszych sąsiadów miejscem obcym ?

Przy wspólnej kawie w urokliwej restauracji Bella Maggio na Przedmieściu Nyskim kobiety rozmawiały o historii, która z jednej strony podzieliła dwa narody, z drugiej zaś pozwoliła na poznanie nowych ludzi,budowanie zaufania.

I tu podziękowania dla Dyrekcji i Pracowników Muzeum Łużyckiego za umożliwienie nam po raz kolejny zwiedzenia Wystawy w dla nas dogodnym terminie, za profesjonalne, a jednocześnie wyrozumiałe nastawienie dla naszej polsko-niemieckiej grupy.

I kolejne podziękowanie dla Pani Magdaleny Polonis i Pracowników Bella Maggio za przemiłe zorganizowanie spotkania przy kawie, dzięki któremu  żadna z nas nie powie, że żyjemy wśród obcych. Europa Miasto Zgorzelec- Görlitz dla wielu z nas jest wspólnym miastem, w którym, po obu stronach Nysy możemy zwiedzać ciekawe miejsca, pójść na spacer, zjeść coś dobrego i wypić pyszną kawę.

Dlatego też dzisiaj możemy spokojnie powiedzieć, że choć na nowym, to jesteśmy wśród swoich.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *