Bezpłatne badania w ramach profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób onkologicznych

Zachęcamy do skorzystania z oferty WSPZOZ w Zgorzelcu

Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu przy wsparciu finansowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020 oraz PARTNERÓW  realizuje:

– Program profilaktyki raka jelita grubego

– Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi

– Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy

Wszystkie świadczenia realizowane w ramach wymienionych projektów są całkowicie BEZPŁATNE dla aktywnych zawodowo pacjentów zamieszkałych na obszarze subregionu jeleniogórskiego, tj. w powiatach: bolesławieckim, jaworskim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, lubańskim, lwóweckim, zgorzeleckim, oraz złotoryjskim.

W sposób szczególny traktujemy mieszkańców małych miejscowości, którzy mogą mieć problemy z dotarciem do ośrodka diagnostycznego, a zwłaszcza pacjentów niepełnosprawnych bądź obarczonych opieką nad osobami zależnymi (dziećmi, seniorami, itd.). Szpital organizuje nieodpłatny transport grupowy z miejsca zamieszkania na badanie i z powrotem, refunduje podróż własnym transportem, oraz refunduje koszty wynajęcia opieki do osoby zależnej na czas badania (do wyczerpania środków).  Czas trwania projektów – 2 lata.

 

ZAGLĄDAMY DO ŚRODKA

W perspektywie ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka jelita grubego w województwie dolnośląskim wzrosła zatrważająco: czterokrotnie w przypadku kobiet i pięciokrotnie w przypadku mężczyzn. Choroba rozwija się latami, najczęściej bezobjawowo. Ludzie zbyt często trafiają do specjalistów dopiero wtedy, gdy proces chorobowy jest zaawansowany, a rokowania niekorzystne. Wczesna diagnostyka jest podstawą skutecznych interwencji medycznych.  Program profilaktyki raka jelita grubego, adresowany jest do aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn w wieku  55–64 lat.  Z badań mogą także skorzystać osoby w wieku 25-65 lat, o ile wywodzą się z rodzin o podwyższonym ryzyku zachorowania, tj. z rodzin HNPCC lub FAP. Każdy zarejestrowany pacjent, u którego nie występują przeciwwskazania zdrowotne, otrzyma możliwość przeprowadzenia bezpłatnej, profesjonalnie wykonanej kolonoskopii w pełnym znieczuleniu (bez intubacji), co gwarantuje maksymalny komfort zabiegu. W przypadku przeciwwskazań zdrowotnych – badamy tradycyjne.  W przypadku wykrycia polipów możliwe jest wykonanie polipektomii (usunięcia polipów), a następnie przeprowadzenie badań histopatologicznych.

 

ISTOTA KOBIECOŚCI

Liczba zachorowań na raka piersi w województwie dolnośląskim wzrosła na przestrzeni ostatnich trzech dekad aż trzykrotnie. W rejonie wyłącznie Szpital w Zgorzelcu realizuje program profilaktyki raka piersi w zakresie diagnostyki pogłębionej. Bazując na jednym z najnowocześniejszych cyfrowych mammogarfów w Polsce realizujemy Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi,  adresowany do aktywnych zawodowo mieszkanek subregion jeleniogórskiego w wieku 50-69 lat.  Dostępne dla osób, które nie wykonywały mammografii w okresie ostatnich 24 miesięcy.

Z bezpłatnych, niewymagających skierowania lekarskiego badań profilaktycznych skorzystać mogą także panie młodsze; wystarczy zarejestrować się na badanie piersi w działającej przy zgorzeleckim Szpitalu Poradni Onkologicznej. Rejestracja osobiście bądź telefonicznie, od poniedziałku do czwartku, w godz. 11.00-14.00, pod nr tel. 571 334 786.

 

SEDNO SPRAWY

Najprostszym, najszybszym i zupełnie nieinwazyjnym sposobem zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy jest dla kobiety badanie cytologiczne. Niestety –  nowotwory szyjki macicy wciąż wykrywane są w Polsce w stadiach wysoko zaawansowanych, gorzej rokujących. Odsetek tzw. 5-letnich przeżyć w Polsce zaliczany jest do najniższych w skali Europy. WS SPZOZ w Zgorzelcu zaprasza wszystkie aktywne zawodowo panie w wieku 25-59 lat do udziału w cytologicznych badaniach przesiewowych. Bezpłatne, niewymagające skierowania lekarskiego badania przeprowadzane są w ramach Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy we wszystkich poradniach WS SPZOZ. W przypadku wskazań medycznych obejmujemy pacjentki także diagnostyką pogłębioną. Zainteresowane panie będą mogły skorzystać również z innej opcji – szybkiej cytologii (bez badania ginekologicznego), wykonywanej przez wykwalifikowaną położną.

*

Program profilaktyki raka jelita grubego znajduje się w fazie przygotowań – rozpoczęcie działań planowane jest na początek 2017 roku. Aktualnie nie jest jeszcze prowadzona rejestracja.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi jest już realizowany w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, na II piętrze budynku głównego Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Zgorzelcu. Rejestracja: osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 15.30 bądź telefonicznie w godz. 12.00 – 15.00.

 

Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy jest już realizowany we wszystkich poradniach ginekologiczno-położniczych WS SPZOZ w:  Zgorzelcu (ul. Warszawska oraz ul. Lubańska), Zawidowie, Pieńsku, oraz Gryfowie Śląskim. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Wkrótce uruchomiona zostanie także opcja szybkiej cytologii wykonywanej przez położną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *