Spotkanie polsko-niemieckiej sieci ?Rolnictwo pełniące funkcje społeczne?

W piątek 12 października 2012 r. w gospodarstwie ekologicznym ?Kowalowe Skały? w Wrzeszczynie koło Jeleniej Góry odbędzie się polsko-niemieckie spotkanie dot. rolnictwa pełniącego funkcje społeczne. Organizatorzy zapraszają  Dolnoślązaków i Saksończyków zainteresowanych tematem  do udziału w spotkaniu.

Będzie to już drugie spotkanie poświęcone temu zagadnieniu. Pierwsze zostało zorganizowane 30 maja 2012 r. w gospodarstwie Spreehof w miejscowości Gőbeln w Saksonii przez EkoConnect e.V., Gäa e.V. i Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego ?Pogranicze? w ramach projektu ?Działać ekologicznie ? przedsięwzięcia w celu intensyfikacji transgranicznej współpracy przy rozbudowie przetwórstwa regionalnego i sprzedaży produktów ekologicznych?.  Z inicjatywy 26 uczestników spotkania powołano wówczas do życia polsko-niemiecką sieć osób i podmiotów z przygranicznej części Dolnego Śląska i Saksonii.

Rolnictwo pełniące funkcje społeczne obejmuje wiele obszarów, m.in. integrację osób z niepełnosprawnością fizyczną, psychiczną, tworzenie miejsc pracy dla osób długotrwale bezrobotnych, pracę z osobami karanymi i młodzieżą wagarującą, osobami uzależnionymi od narkotyków, ale także z seniorami, aż do inicjatyw pedagogicznych, takich jak gospodarstwa ? szkoły, gospodarstwa – przedszkola.

Podczas majowego spotkania w Gőbeln Thomas van Elsen z niemieckiej grupy roboczej rolnictwa pełniącego funkcje społeczne przestawił różnorodne projekty i inicjatywy regionalne realizowane w Niemczech i Europie. M.in. niemieckojęzyczną stronę internetową www.soziale-landwirtschaft.de,  prezentującą różnorodność rolnictwa społecznego. Można na niej znaleźć m.in. polecaną literaturę, kontakty oraz informacje nt. aktualnych wydarzeń. Transgraniczna inicjatywa osób i podmiotów z Polski i Niemiec zainteresowanych rolnictwem społecznym umożliwia w jego opinii ogromne szanse rozwoju.  Aleksandra Mossakowska z Lądku Zdroju przedstawiła natomiast swoje doświadczenia ze wspólnoty ?Wojtówka?, w której wspólnie żyją i pracują osoby niepełnosprawne. Sens tej grupy stanowi w jej opinii akceptacja ludzi  i pokazanie im drogi. Nie chodzi jednak o prowadzenie ich, ale towarzyszenie w codziennym życiu. Jeszcze inny przykład rolnictwa społecznego w praktyce zaprezentowała gospodyni Spreehof ? Ina Schmidt, mianowicie gospodarstwo jako miejsce nauki dla różnych grup, od najmłodszych po osoby starsze. W Spreehof można wszystkimi zmysłami poznać tajemnice hodowli owiec i pracy pasterzy.

Po intensywnej pracy w grupach, uczestnicy zaproponowali kolejne, cykliczne spotkania. Organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane tematem do włączenia się w prace grupy.

Szczegóły dot. programu spotkania zaplanowanego na 12.10.2012 w Wrzeszczynie zostaną zamieszczone ok. połowy września na stronie Stowarzyszenia ?Pogranicze? www.pogranicze-csb.home.pl

 Informacji po stronie polskiej udziela:

Magdalena Guła

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”

ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań

Tel. +48 75 721 50 77

e-mail: gula@pogranicze-csb.home.pl

www.pogranicze-csb.home.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *