Stop prześladowaniom węgierskich organizacji pozarządowych

Od czasu reelekcji, węgierski rząd rozpoczął anty-kampanię dotyczącą wiarygodności węgierskich organizacji pozarządowych i stara się zdobyć kontrolę nad ich – niezależnym od rządu – finansowaniem.

Uważamy, że dynamiczne i niezależne społeczeństwo obywatelskie odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu demokratycznego porządku i zachowaniu równowagi pomiędzy władzą a obywatelami.

Jak pokazuje przykład Putinowskiej Rosji, nękanie sektora obywatelskiego może łatwo prowadzić do kryminalizacji organizacji pozarządowych i skutecznie utrudnia ich pracę.

Jesteśmy solidarni z węgierskimi organizacjami pozarządowymi i wzywamy rząd węgierski oraz wszystkie inne rządy do powstrzymania się od prześladowania społeczeństwo obywatelskiego!

Z prośbą o rozpowszechnianie apelu tej treści do polskich organizacji pozarządowych zwróciły się organizacje z Węgier po tym, jak rząd Wiktora Orbana zawiesił konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Powodem tej decyzji miało być zbytnie sprzyjanie operatora funduszy norweskich jednej z opozycyjnych węgierskich partii, co świadczyć by miało, że Oslo chce ingerować w wewnętrzną politykę Węgier. Wątpliwości węgierskiego rządu wzbudza także przyznanie grantów ?lewicowym związkom politycznym?, takim jak Transparency International, Węgierska Unia Swobód Obywatelskich (the Hungarian Civil Liberties Union) czy też portalowi dziennikarstwa śledczego atlatszo.hu.

Do węgierskiego operatora Mechanizmu Norweskiego, organizacji Otokar, oraz jej dwóch organizacji partnerskich wysłani zostali rządowi kontrolerzy, którzy mają przeprowadzić audyt. Zaś w najbliższy czwartek, 12 czerwca 2014 roku, o godz. 9.00 ma dojść do spotkania rządu Węgier z przedstawicielami EOG i funduszy norweskich.

Tego dnia osoby czy organizacje, które chcą wziąć udział w akcji solidarności z organizacjami węgierskimi mogą umieścić na stronie www lub na fejsbuku obrazek ? czarny kwadrat, który ma zademonstrować jedność akcji ? oraz apel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *