Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości

Od ponad ośmiu wieków miasta i regiony między Dnieprem, Wisłą, Łabą, Renem i Pirenejami łączy jeden z głównych europejskich szlaków komunikacyjnych ? Via Regia, czyli Droga Królewska. Na jej trasie rozwinęły się tak znaczące ośrodki jak Kijów, Lwów, Kraków, Wrocław, Lipsk, Frankfurt czy Moguncja. Na zachód od Renu Wysoka Droga splotła się ze starymi, rzymskimi traktami, dzięki czemu przez Tours i Pireneje łączy się ona z pielgrzymim szlakiem do Santiago de Compostela. Od pięciu lat Via Regia ? podobnie jak Camino de Santiago ? należy do grupy kulturowych szlaków Starego Kontynentu. I wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Tego lata Droga Królewska stanie otworem dla każdego. Dla każdego, kto będzie chciał dotknąć jej własną stopą, przemierzyć ją niespiesznym krokiem i zaznać powiewu wiatru podczas jazdy na dwóch kółkach. Siedem sobotnich pieszych przejść kolejnymi dziennymi etapami szlaku między Dolnym Śląskiem a Saksonią oraz czterodniowy przejazd rowerem pozwoli poznać najstarsze miasta między Odrą i Łabą, odkryć inspirujące ślady narodów kształtujących ten obszar w ostatnim tysiącleciu i zakosztować krajobrazów, które właśnie na ten skrawek ziemi kierują ludzi drogi ze Wschodu i Zachodu.

Ruszaj w drogę ? Drogę Królewską.

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego ?Pogranicze? i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen pod tytułem ?Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości? uczestnicy siedmiu pieszych przejść każdego dnia pokonają ok. 25 kilometrów trasą pieszych szlaków pątniczych nawiązujących do Via Regia (Droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku i Ökumenischer Pilgerweg w Saksonii). Natomiast biorący udział w eskapadzie rowerowej będą mieli przed sobą około 50 km dziennie, by został także czas na zwiedzanie oraz cieszenie się krajobrazem całego regionu na Via Regia.

Za nami już pierwszy etap, prowadzący ze Złotoryi do Lwówka Śl.

Kolejne piesze przejścia  obejmą następujące odcinki:

7.07.2012      Lwówek Śl. – Lubań  / Start:  9:00, Ratusz, Lwówek Śl.

28.07.2012   Lubań – Zgorzelec  /  Start:  9:00, Baszta Bracka, Lubań

25.08.2012   Zgorzelec/Görlitz – Weissenberg / Start:  8:30, Most Staromiejski, Zgorzelec

22.09.2012   Weissenberg – Bautzen       

29.09.2012   Bautzen – Kamenz

13.10.2012    Kamenz – Königsbrück

Udział w nich jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają ponadto dojazd ze Zgorzelca/Görlitz (Most Staromiejski) do punktu startowego danego odcinka i z jego punktu końcowego do Mostu Staromiejskiego. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wyżywienie i ubezpieczenie we własnym zakresie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres:   zawada@pogranicze-csb.home.pl

Dnia 07.07.2012 r. zaplanowano następujące przystanki w czasie transferu do miejsca startu:

–         Zgorzelec, Most Staromiejski (7:30)

–         Lubań, PKS dla wysiadających (8:00)

–         Gryfów Śl., ORLEN (8:20)

–         Lwówek Śl., PKS (8:45)

Na zakończenie, ok. godz. 16:30, powrót na trasie Lubań ? Zgorzelec, Most Staromiejski. Z transferu skorzystać mogą w pierwszej kolejności osoby, które wcześniej zgłoszą taką chęć.

Wszyscy uczestnicy przejścia spotykają się o godz. 9:00 przy przystanku kolejowym i autobusowym we Lwówku Śl. Po krótkim zwiedzaniu miasta wyruszymy drogami Pogórza Izerskiego przez Radłówkę, Niwnice, Wolbromów i Radostów do Lubania. Po drodze zobaczymy jak historia zmaga się dzisiejszymi potrzebami, skąd się bierze niezły gips, a na koniec przekroczymy dawną granicę śląsko-łużycką.

Zakończenie zaplanowane jest na ok. godz. 17:00 przy dworcu autobusowym w Lubaniu.

Wyprawa rowerowa zaplanowana jest w terminie 16.-19.08.2012 r. na trasie Złotoryja ? Lubań ? Zgorzelec ? Budziszyn ? Königsbrück.

Organizatorzy zapewniają:

 • dwa posiłki każdego dnia,
 • transport wraz z rowerami na trasie Zgorzelec ? Lubań ? Lwówek Śl. – Złotoryja w dniu 16.08 i na trasie Königsbrück ? Kamenz ? Bautzen ? Zgorzelec w dniu 19.08,
 • noclegi w warunkach turystycznych,
 • opiekę przewodnika-tłumacza.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres:   zawada@pogranicze-csb.home.pl

Liczba uczestników: po 10 osób z Polski i z Niemiec. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Projekt pt. ?Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości? realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska – Saksonia 2007 ? 2013.

Partnerami projektu są:

  CSB – Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen

 •   Powiat Lubański
 •   Powiat Złotoryjski
 •   Gmina Miejska Bolesławiec
 •   Gmina Miejska Lubań
 •   Gmina Miejska Złotoryja
 •   Gmina Lwówek Śl.
 •   Gmina Nowogrodziec

Patronat nad przejściami Via Regia objęło stowarzyszenie ?Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce?

Dalsze informacje i zgłoszenia:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego ?Pogranicze?

ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań

e-mail: zawada@pogranicze-csb.home.pl

www.pogranicze-csb.home.pl / www.viaregia.info


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *