Wystawa NRD

        Czy czasy DDR były dobre dla wszystkich? Jak pamiętają go mieszkańcy Görlitz i Zgorzelca?

        W Muzeum Kaisertrutz  odwiedzilśmy  wystawę DDR (NRD), która powstała z udziałem mieszkańców Görlitz. Pokazuje eksponaty z życia i opowiada różne osobiste historie z czasach NRD. Wystawa jest w języku niemieckim, można więc było wykorzystać swoje umiejętności językowe, a razie potrzeby skorzystać ze wsparcia Luise Träger.

      Była też okazja do rozmowy o tamtych czasach. Na przykład o tym, że telefon był reglamentowany i po wielu latach można go było otrzymać na specjalny wniosek dowiedzieli się młodzi ludzie, co było dla nich ogromnym zaskoczeniem w czasach, kiedy operatorzy telefonów bezustannie reklamują swoje usługi i prawie  każdy członek rodziny ma swój telefon, a nawet dwa. W Polsce było podobnie.

        Partia i jej otocznie to temat, który również w dzisiejszych czasach wywołuje sporo dyskusji. A zakupy w  Görlitz? Tu pojawiło się wiele opowieści o zabawnych, ale i o trudnych sytuacjach związanych z przekroczeniem granicy.  Tak więc ilu ludzi, tyle historii. I podobne doświadczenia, które łączyły ludzi zamieszkałych w bloku wschodnim, są do dziś niewyobrażalne dla osób, które w tamtym czasie mieszkały na terenach zachodnich. A także dla młodzieży po obu stronach granicy.BD

Luise 2MŁLuise 4Grupa1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *